CNC Tutorial #2 - Inkscape dla CNC part2.

Kontynuując poprzedni wpis, postaram się przedstawić jak w paru krokach wykonać gcode bardziej od poprzedniego zaawansowany. Wygenerujemy kod, który poza tekstem wybierze też zawartość liter, aby uzyskać mniej więcej taki efekt:



W Inkscape standardowo ustawiamy jednostki mm, określamy wielkość dokumentu, uruchamiamy "area" w gcodetools. Niech to będzie standardowa praktyka związana z pracą na tym programie, którą można nazwać "przygotowaniem". Powinno to wyglądać mniej więcej tak:



Teraz wpiszemy tekst który nas interesuje, a następnie zaznaczamy i przekształcamy w ścieżki menu: Object -> Object to path (Ctrl + Shift + C)



Następnie zaznaczamy nasz tekst i uruchamiamy skrypt Area w Gcode tools i klikamy Apply (ważne aby wcześniej ustawić wielkość narzędzia w zielonej ramce). Na tekście pojawią się szare ścieżki, są to interesujące nas "przejścia". 



Teraz zaznaczamy nasze ścieżki (wystarczy kliknąć w dowolne miejsce na tekście) i rozgrupowujemy poprzez menu: Object -> Ungroup (Ctrl + Shift + G). Musimy to zrobić 2 razy gdyż za pierwszym razem Inkscape rozbije nam cały tekst na litery, potem dopiero grupy ścieżek na pojedyncze krzywe. Efekt powinien być taki:



Teraz w Gcodetools wybieramy zakładkę Path To Gcode i klikamy Apply. Efektem będą strzałki na tekście oraz wygenerowany plik output.ngc na dysku. 




Podgląd w pliku w EMC:



Wkrótce trzecia część tutoriala :)






Komentarze

  1. Bardzo fajny opis i przydatny, brakuje mi jednak informacji jak zrobić litery wypukłe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam.
    Gdy próbuję przekształcić obiekt w ścieżkę nic się dzieje tylko pojawia się komunikat "w zaznaczeniu brak obiektów do konwersji na ścieżkę." A tekst zaznaczam. Co w tym przypadku zrobić?:(

    OdpowiedzUsuń
  3. ale tu wiele fajnych wiadomości



    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie ostatnio zaciekawiły projekty elektroniczne i zaczynam zastanawiać się czy nie zacząć nieco majsterkować w tym temacie. Być może pokuszę się o stworzenie własnej płytki PCB? NA https://tspcb.pl/blog/technologia/jakie-wyrozniamy-rodzaje-laminatow-jaki-laminat-wybrac-do-poszczegolnych-zastosowan dowiedziałem się jakie laminaty do jakich zastosowań trzeba wybrać. Na blogu jest też szereg innych wskazówek na temat obwodów drukowanych.

    OdpowiedzUsuń
  5. Armatura przemysłowa to kluczowy element wyposażenia w wielu sektorach przemysłu, w tym w branżach takich jak energetyka, chemia, gazownictwo czy wodociągi. Składa się z różnorodnych urządzeń, takich jak zawory, przepustnice, kołnierze czy rury, które służą do kontroli przepływu cieczy i gazów w systemach rurociągowych. Armatura przemysłowa musi spełniać wysokie standardy wytrzymałości i niezawodności, aby zapewnić bezpieczną i efektywną eksploatację w wymagających warunkach przemysłowych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz